Samtec Inc. SSQ-107-21-F-T
SSQ-107-21-F-T
Part No.:
SSQ-107-21-F-T
Manufacturer:
Samtec Inc.
Category:
Rectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Package:
Datasheet:
ShinYuaSSQ-107-21-F-T.pdf
Description:
CONN RCPT 21POS 0.1 GOLD PCB
Packaging:
Bulk
Series:
SSQ
ProductStatus:
Active
ConnectorType:
Receptacle
ContactType:
Forked
Style:
Board to Board or Cable
NumberofPositions:
21
NumberofPositionsLoaded:
All
Pitch-Mating:
0.100 (2.54mm)
NumberofRows:
3
RowSpacing-Mating:
0.100 (2.54mm)
MountingType:
Through Hole
Termination:
Solder
FasteningType:
Push-Pull
ContactFinish-Mating:
Gold
ContactFinishThickness-Mating:
3.00µin (0.076µm)
InsulationColor:
Black
InsulationHeight:
0.335 (8.51mm)
ContactLength-Post:
0.104 (2.64mm)
OperatingTemperature:
-55°C ~ 125°C