Samtec Inc. SSW-111-22-F-D-RA
SSW-111-22-F-D-RA
Part No.:
SSW-111-22-F-D-RA
Manufacturer:
Samtec Inc.
Category:
Rectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Package:
Datasheet:
SSW-111-22-F-D-RA.pdf
Description:
CONN RCPT 22POS 0.1 GOLD PCB R/A
Packaging:
Bulk
Series:
SSW
ProductStatus:
Active
ConnectorType:
Receptacle
ContactType:
Forked
Style:
Board to Board or Cable
NumberofPositions:
22
NumberofPositionsLoaded:
All
Pitch-Mating:
0.100 (2.54mm)
NumberofRows:
2
RowSpacing-Mating:
0.100 (2.54mm)
MountingType:
Through Hole, Right Angle
Termination:
Solder
FasteningType:
Push-Pull
ContactFinish-Mating:
Gold
ContactFinishThickness-Mating:
3.00µin (0.076µm)
InsulationColor:
Black
InsulationHeight:
0.195 (4.95mm)
ContactLength-Post:
0.100 (2.54mm)
OperatingTemperature:
-55°C ~ 125°C