DB Unlimited SW181004-1
SW181004-1
Part No.:
SW181004-1
Manufacturer:
DB Unlimited
Category:
Speakers
Package:
Datasheet:
ShinYuaSW181004-1.pdf
Description:
WATERPROOF DYNAMIC SPEAKER
Packaging:
Tray
Series:
SW
ProductStatus:
Active
Technology:
Magnetic
Type:
General Purpose
FrequencyRange:
900 Hz ~ 10 kHz
Frequency-SelfResonant:
900Hz
Impedance:
4 Ohms
Efficiency-dBA:
92.00
Efficiency-Testing:
100mm
Efficiency-Type:
Sound Pressure Level (SPL)
Power-Rated:
1 W
Power-Max:
1.2 W
PortLocation:
Top
Shape:
Round
Material-Cone:
Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET)
Material-Magnet:
IngressProtection:
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Ratings:
Termination:
Solder Pads
Size/Dimension:
0.709 Dia (18.00mm)