Cornell Dubilier Electronics (CDE) SXR152M6R3ST
SXR152M6R3ST
Part No.:
SXR152M6R3ST
Manufacturer:
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ShinYuaSXR152M6R3ST.pdf
Description:
CAP ALUM 1500UF 20% 6.3V RADIAL
Packaging:
Bulk
Series:
SXR
ProductStatus:
Obsolete
Capacitance:
1500 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
6.3 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
200mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
4000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
618 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
1.03 A @ 100 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.197 (5.00mm)
Size/Dimension:
0.394 Dia (10.00mm)
Height-Seated(Max):
0.984 (25.00mm)