Cornell Dubilier Electronics (CDE) SXR331M010ST
SXR331M010ST
Part No.:
SXR331M010ST
Manufacturer:
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ShinYuaSXR331M010ST.pdf
Description:
CAP ALUM 330UF 20% 10V RADIAL
Packaging:
Bulk
Series:
SXR
ProductStatus:
Obsolete
Capacitance:
330 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
10 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
760mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
3000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
240 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
400 mA @ 100 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.138 (3.50mm)
Size/Dimension:
0.315 Dia (8.00mm)
Height-Seated(Max):
0.472 (12.00mm)