Cornell Dubilier Electronics (CDE) SXR332M016ST
SXR332M016ST
Part No.:
SXR332M016ST
Manufacturer:
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ShinYuaSXR332M016ST.pdf
Description:
CAP ALUM 3300UF 20% 16V RADIAL
Packaging:
Bulk
Series:
SXR
ProductStatus:
Obsolete
Capacitance:
3300 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
16 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
80mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
4000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
1.19 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
1.98 A @ 100 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.197 (5.00mm)
Size/Dimension:
0.472 Dia (12.00mm)
Height-Seated(Max):
1.575 (40.00mm)