Cornell Dubilier Electronics (CDE) THA102M075AB1C
THA102M075AB1C
Part No.:
THA102M075AB1C
Manufacturer:
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ShinYuaTHA102M075AB1C.pdf
Description:
CAP ALUM 1000UF 20% 75V FLATPACK
Packaging:
Bulk
Series:
THA
ProductStatus:
Active
Capacitance:
1000 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
75 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
210mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
5000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 85°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
1.4 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
1.82 A @ 20 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.394 (10.00mm)
Size/Dimension:
1.807 L x 0.953 W (45.90mm x 24.20mm)
Height-Seated(Max):
0.335 (8.50mm)