Cornell Dubilier Electronics (CDE) THA103M016AC1C
THA103M016AC1C
Part No.:
THA103M016AC1C
Manufacturer:
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ShinYuaTHA103M016AC1C.pdf
Description:
CAP ALUM 10000UF 20% 16V FLATPCK
Packaging:
Bulk
Series:
THA
ProductStatus:
Active
Capacitance:
10000 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
16 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
70mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
5000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 85°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
2.5 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
2.75 A @ 20 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.394 (10.00mm)
Size/Dimension:
2.118 L x 0.953 W (53.80mm x 24.20mm)
Height-Seated(Max):
0.335 (8.50mm)