Cornell Dubilier Electronics (CDE) THA162M075AD1C
THA162M075AD1C
Part No.:
THA162M075AD1C
Datasheet:
ShinYuaTHA162M075AD1C.pdf
Description:
CAP ALUM 1600UF 20% 75V FLATPACK
Capacitance:
1600 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
75 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
130mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
5000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
2 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
2.6 A @ 20 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.394 (10.00mm)
Size/Dimension:
2.618 L x 0.953 W (66.50mm x 24.20mm)
Height-Seated(Max):
0.335 (8.50mm)