Cornell Dubilier Electronics (CDE) THA182M060AB1C
THA182M060AB1C
Part No.:
THA182M060AB1C
Datasheet:
ShinYuaTHA182M060AB1C.pdf
Description:
CAP ALUM 1800UF 20% 60V FLATPACK
Capacitance:
1800 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
60 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
80mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
5000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
2.2 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
2.64 A @ 20 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.394 (10.00mm)
Size/Dimension:
1.807 L x 0.953 W (45.90mm x 24.20mm)
Height-Seated(Max):
0.335 (8.50mm)