Cornell Dubilier Electronics (CDE) THA191M300AC1C
THA191M300AC1C
Part No.:
THA191M300AC1C
Datasheet:
ShinYuaTHA191M300AC1C.pdf
Description:
CAP ALUM 190UF 20% 300V FLATPACK
Capacitance:
190 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
300 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
530mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
5000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
900 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
1.53 A @ 20 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.394 (10.00mm)
Size/Dimension:
2.118 L x 0.953 W (53.80mm x 24.20mm)
Height-Seated(Max):
0.335 (8.50mm)