Cornell Dubilier Electronics (CDE) THA331M150AA1C
THA331M150AA1C
Part No.:
THA331M150AA1C
Datasheet:
ShinYuaTHA331M150AA1C.pdf
Description:
CAP ALUM 330UF 20% 150V FLATPACK
Capacitance:
330 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
150 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
800mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
5000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
600 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
1.02 A @ 20 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.394 (10.00mm)
Size/Dimension:
1.433 L x 0.953 W (36.40mm x 24.20mm)
Height-Seated(Max):
0.335 (8.50mm)