Cornell Dubilier Electronics (CDE) THA352M050AD1C
THA352M050AD1C
Part No.:
THA352M050AD1C
Datasheet:
ShinYuaTHA352M050AD1C.pdf
Description:
CAP ALUM 3500UF 20% 50V FLATPACK
Capacitance:
3500 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
50 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
50mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
5000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
2.9 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
3.48 A @ 20 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.394 (10.00mm)
Size/Dimension:
2.618 L x 0.953 W (66.50mm x 24.20mm)
Height-Seated(Max):
0.335 (8.50mm)