Cornell Dubilier Electronics (CDE) THAS191M250AC1C
THAS191M250AC1C
Part No.:
THAS191M250AC1C
Datasheet:
ShinYuaTHAS191M250AC1C.pdf
Description:
CAP ALUM 190UF 20% 250V FLATPACK
Capacitance:
190 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
250 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
530mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
5000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
900 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
1.53 A @ 20 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.394 (10.00mm)
Size/Dimension:
2.118 L x 1.000 W (53.80mm x 25.40mm)
Height-Seated(Max):
0.366 (9.30mm)