Cornell Dubilier Electronics (CDE) THAS201M300AD1C
THAS201M300AD1C
Part No.:
THAS201M300AD1C
Manufacturer:
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ShinYuaTHAS201M300AD1C.pdf
Description:
CAP ALUM 200UF 20% 300V FLATPACK
Packaging:
Bulk
Series:
THAS
ProductStatus:
Active
Capacitance:
200 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
300 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
410mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
5000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 105°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
1.1 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
1.87 A @ 20 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.394 (10.00mm)
Size/Dimension:
2.618 L x 1.000 W (66.50mm x 25.40mm)
Height-Seated(Max):
0.366 (9.30mm)