Cornell Dubilier Electronics (CDE) THAS212M040AA1C
THAS212M040AA1C
Part No.:
THAS212M040AA1C
Datasheet:
ShinYuaTHAS212M040AA1C.pdf
Description:
CAP ALUM 2100UF 20% 40V FLATPACK
Capacitance:
2100 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
40 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
120mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
5000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
1.7 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
2.04 A @ 20 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.394 (10.00mm)
Size/Dimension:
1.433 L x 1.000 W (36.40mm x 25.40mm)
Height-Seated(Max):
0.366 (9.30mm)