Cornell Dubilier Electronics (CDE) THAS401M150AC1C
THAS401M150AC1C
Part No.:
THAS401M150AC1C
Manufacturer:
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ShinYuaTHAS401M150AC1C.pdf
Description:
CAP ALUM 400UF 20% 150V FLATPACK
Packaging:
Bulk
Series:
THAS
ProductStatus:
Active
Capacitance:
400 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
150 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
470mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
5000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 105°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
1 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
1.7 A @ 20 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.394 (10.00mm)
Size/Dimension:
2.118 L x 1.000 W (53.80mm x 25.40mm)
Height-Seated(Max):
0.366 (9.30mm)