Cornell Dubilier Electronics (CDE) THAS822M016AB1C
THAS822M016AB1C
Part No.:
THAS822M016AB1C
Datasheet:
ShinYuaTHAS822M016AB1C.pdf
Description:
CAP ALUM 8200UF 20% 16V FLATPACK
Capacitance:
8200 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
16 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
80mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
5000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
2.2 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
2.42 A @ 20 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.394 (10.00mm)
Size/Dimension:
1.807 L x 1.000 W (45.90mm x 25.40mm)
Height-Seated(Max):
0.366 (9.30mm)