Amphenol Anytek TJ0451830000G
TJ0451830000G
Part No.:
TJ0451830000G
Manufacturer:
Amphenol Anytek
Category:
Terminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
Package:
Datasheet:
ShinYuaTJ0451830000G.pdf
Description:
TERM BLOCK PLUG 4POS STR 5.08MM
Packaging:
Bulk
Series:
TJ
ProductStatus:
Active
Type:
Plug, Female Sockets
NumberofPositions:
4
PositionsPerLevel:
4
NumberofLevels:
1
Pitch:
0.200 (5.08mm)
HeaderOrientation:
PlugWireEntry:
180°
TerminationStyle:
Screw
MountingType:
Free Hanging (In-Line)
Current-IEC:
20A
Voltage-IEC:
300 V
Current-UL:
20 A
Voltage-UL:
300 V
WireGaugeorRange-AWG:
12-24 AWG
WireGaugeorRange-mm²:
0.34-2.5mm²
Color:
Gray
OperatingTemperature:
-40°C ~ 115°C