Amphenol Anytek TJ2011530000G
TJ2011530000G
Part No.:
TJ2011530000G
Manufacturer:
Amphenol Anytek
Category:
Terminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
Package:
Datasheet:
ShinYuaTJ2011530000G.pdf
Description:
TERM BLOCK PLUG 20POS STR 3.5MM
Packaging:
Bulk
Series:
01-350
ProductStatus:
Active
Type:
Plug, Female Sockets
NumberofPositions:
20
PositionsPerLevel:
20
NumberofLevels:
1
Pitch:
0.138 (3.50mm)
HeaderOrientation:
PlugWireEntry:
180°
TerminationStyle:
Screw - Rising Cage Clamp
MountingType:
Free Hanging (In-Line)
Current-IEC:
Voltage-IEC:
Current-UL:
10 A
Voltage-UL:
300 V
WireGaugeorRange-AWG:
16-26 AWG
WireGaugeorRange-mm²:
0.5-1.5mm²
Color:
Green
OperatingTemperature:
-40°C ~ 115°C