Samtec Inc. TMM-150-01-T-S-SM
TMM-150-01-T-S-SM
Part No.:
TMM-150-01-T-S-SM
Manufacturer:
Samtec Inc.
Category:
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Package:
Datasheet:
ShinYuaTMM-150-01-T-S-SM.pdf
Description:
CONN HEADER SMD 50POS 2MM
Packaging:
Tube
Series:
TMM
ProductStatus:
Active
ConnectorType:
Header
ContactType:
Male Pin
Pitch-Mating:
0.079 (2.00mm)
NumberofPositions:
50
NumberofRows:
1
RowSpacing-Mating:
NumberofPositionsLoaded:
All
Style:
Board to Board or Cable
Shrouding:
Unshrouded
MountingType:
Surface Mount
Termination:
Solder
FasteningType:
Push-Pull
ContactLength-Mating:
0.126 (3.20mm)
ContactLength-Post:
OverallContactLength:
InsulationHeight:
0.059 (1.50mm)