CUI Devices TS02-66-43-BK-100-SCR-D
TS02-66-43-BK-100-SCR-D
Part No.:
TS02-66-43-BK-100-SCR-D
Manufacturer:
CUI Devices
Category:
Tactile Switches
Package:
Datasheet:
ShinYuaTS02-66-43-BK-100-SCR-D.pdf
Description:
6 X 6 MM, 4.3 MM ACTUATOR HEIGHT
Packaging:
Bag
Series:
TS02
ProductStatus:
Active
Circuit:
SPST-NO
SwitchFunction:
Off-Mom
ContactRating@Voltage:
0.05A @ 12VDC
ActuatorType:
Standard
MountingType:
Through Hole
ActuatorHeightoffPCBVertical:
4.30mm
ActuatorLengthRightAngle:
ActuatorOrientation:
Top Actuated
TerminationStyle:
PC Pin
Outline:
6.00mm x 6.00mm