Nichicon TVX1E101MAD
TVX1E101MAD
Part No.:
TVX1E101MAD
Datasheet:
ShinYuaTVX1E101MAD.pdf
Description:
CAP ALUM 100UF 20% 25V AXIAL
Capacitance:
100 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
25 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
Polarization:
Ratings:
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
170 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
255 mA @ 10 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
Size/Dimension:
0.248 Dia x 0.669 L (6.30mm x 17.00mm)