Nichicon TVX2G2R2MAD
TVX2G2R2MAD
Part No.:
TVX2G2R2MAD
Datasheet:
ShinYuaTVX2G2R2MAD.pdf
Description:
CAP ALUM 2.2UF 20% 400V AXIAL
Capacitance:
2.2 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
400 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-25°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
28 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
44.8 mA @ 10 kHz
Size/Dimension:
0.315 Dia x 0.827 L (8.00mm x 21.00mm)