Nichicon TVX2G330MCD
TVX2G330MCD
Part No.:
TVX2G330MCD
Datasheet:
ShinYuaTVX2G330MCD.pdf
Description:
CAP ALUM 33UF 20% 400V AXIAL
Capacitance:
33 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
400 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-25°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
210 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
336 mA @ 10 kHz
Size/Dimension:
0.630 Dia x 1.713 L (16.00mm x 43.50mm)