Nichicon TVX2V2R2MAD
TVX2V2R2MAD
Part No.:
TVX2V2R2MAD
Datasheet:
ShinYuaTVX2V2R2MAD.pdf
Description:
CAP ALUM 2.2UF 20% 350V AXIAL
Capacitance:
2.2 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
350 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-25°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
24 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
38.4 mA @ 10 kHz
Size/Dimension:
0.315 Dia x 0.669 L (8.00mm x 17.00mm)