Nichicon UAS2G390MHD
UAS2G390MHD
Part No.:
UAS2G390MHD
Datasheet:
ShinYuaUAS2G390MHD.pdf
Description:
CAP ALUM 39UF 20% 400V RADIAL
Capacitance:
39 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
400 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
255 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
408 mA @ 10 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.295 (7.50mm)
Size/Dimension:
0.630 Dia (16.00mm)
Height-Seated(Max):
1.063 (27.00mm)
SurfaceMountLandSize:
MountingType:
Through Hole
Datasheet:
ShinYuaUAS2G390MHD.pdf
1. How to order UAS2G390MHD on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the UAS2G390MHD price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of UAS2G390MHD?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of UAS2G390MHD.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image UAS2G680MHD6 UAS2G330MHD UAS2G390MHD6 UAS2G270MHD UAS2G470MHD
Part Number UAS2G680MHD6 UAS2G330MHD UAS2G390MHD6 UAS2G270MHD UAS2G470MHD
Manufacturer Nichicon Nichicon Nichicon Nichicon Nichicon
Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
Series UAS UAS UAS UAS UAS
ProductStatus Active Active Active Active Active
Capacitance 39 µF 39 µF 39 µF 39 µF 39 µF
Tolerance ±20% ±20% ±20% ±20% ±20%
Voltage-Rated 400 V 400 V 400 V 400 V 400 V
Lifetime@Temp 2000 Hrs @ 105°C 2000 Hrs @ 105°C 2000 Hrs @ 105°C 2000 Hrs @ 105°C 2000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature -40°C ~ 105°C -40°C ~ 105°C -40°C ~ 105°C -40°C ~ 105°C -40°C ~ 105°C
Polarization Polar Polar Polar Polar Polar
Ratings - - - - -
Applications General Purpose General Purpose General Purpose General Purpose General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency 255 mA @ 120 Hz 255 mA @ 120 Hz 255 mA @ 120 Hz 255 mA @ 120 Hz 255 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency 408 mA @ 10 kHz 408 mA @ 10 kHz 408 mA @ 10 kHz 408 mA @ 10 kHz 408 mA @ 10 kHz
Impedance - - - - -
LeadSpacing 0.295 (7.50mm) 0.295 (7.50mm) 0.295 (7.50mm) 0.295 (7.50mm) 0.295 (7.50mm)
Size/Dimension 0.630 Dia (16.00mm) 0.630 Dia (16.00mm) 0.630 Dia (16.00mm) 0.630 Dia (16.00mm) 0.630 Dia (16.00mm)
Height-Seated(Max) 1.063 (27.00mm) 1.063 (27.00mm) 1.063 (27.00mm) 1.063 (27.00mm) 1.063 (27.00mm)