Nichicon UAS2G560MHD
UAS2G560MHD
Part No.:
UAS2G560MHD
Datasheet:
ShinYuaUAS2G560MHD.pdf
Description:
CAP ALUM 56UF 20% 400V RADIAL
Capacitance:
56 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
400 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
340 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
544 mA @ 10 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.295 (7.50mm)
Size/Dimension:
0.630 Dia (16.00mm)
Height-Seated(Max):
1.319 (33.50mm)