Nichicon UBW1K470MPD1TD
UBW1K470MPD1TD
Part No.:
UBW1K470MPD1TD
Manufacturer:
Nichicon
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ShinYuaUBW1K470MPD1TD.pdf
Description:
CAP ALUM 47UF 20% 80V RADIAL
Packaging:
Cut Tape (CT),Tape & Box (TB)
Series:
UBW
ProductStatus:
Active
Capacitance:
47 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
80 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 135°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 135°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
Automotive
RippleCurrent@LowFrequency:
240 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
480 mA @ 100 kHz
Impedance:
800 mOhms
LeadSpacing:
0.197 (5.00mm)
Size/Dimension:
0.394 Dia (10.00mm)
Height-Seated(Max):
0.571 (14.50mm)