Nichicon UBX1H561MHL
UBX1H561MHL
Part No.:
UBX1H561MHL
Manufacturer:
Nichicon
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ShinYuaUBX1H561MHL.pdf
Description:
CAP ALUM 560UF 20% 50V RADIAL
Packaging:
Bulk
Series:
UBX
ProductStatus:
Active
Capacitance:
560 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
50 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
1000 Hrs @ 150°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 150°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
Automotive
RippleCurrent@LowFrequency:
540 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
1.08 A @ 100 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.197 (5.00mm)
Size/Dimension:
0.492 Dia (12.50mm)
Height-Seated(Max):
1.299 (33.00mm)