Nichicon UBX1V102MHL
UBX1V102MHL
Part No.:
UBX1V102MHL
Datasheet:
ShinYuaUBX1V102MHL.pdf
Description:
CAP ALUM 1000UF 20% 35V RADIAL
Packaging:
Bulk
Capacitance:
1000 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
35 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 150°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 150°C
RippleCurrent@LowFrequency:
871 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
1.3 A @ 100 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.295 (7.50mm)
Size/Dimension:
0.709 Dia (18.00mm)
Height-Seated(Max):
1.634 (41.50mm)