Nichicon UBX2D6R8MPL1TD
UBX2D6R8MPL1TD
Part No.:
UBX2D6R8MPL1TD
Datasheet:
ShinYuaUBX2D6R8MPL1TD.pdf
Description:
CAP ALUM 6.8UF 20% 200V RADIAL
Packaging:
Cut Tape (CT),Tape & Box (TB)
Capacitance:
6.8 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
200 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
1000 Hrs @ 150°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 150°C
RippleCurrent@LowFrequency:
83 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
149.4 mA @ 100 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.197 (5.00mm)
Size/Dimension:
0.394 Dia (10.00mm)
Height-Seated(Max):
0.551 (14.00mm)