Nichicon UBX2V4R7MPL1TD
UBX2V4R7MPL1TD
Part No.:
UBX2V4R7MPL1TD
Datasheet:
ShinYuaUBX2V4R7MPL1TD.pdf
Description:
CAP ALUM 4.7UF 20% 350V RADIAL
Packaging:
Cut Tape (CT),Tape & Box (TB)
Capacitance:
4.7 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
350 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
1000 Hrs @ 150°C
OperatingTemperature:
-25°C ~ 150°C
RippleCurrent@LowFrequency:
77 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
138.6 mA @ 100 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.197 (5.00mm)
Size/Dimension:
0.394 Dia (10.00mm)
Height-Seated(Max):
0.689 (17.50mm)