Nichicon UCX1A331MCS1GS
UCX1A331MCS1GS
Part No.:
UCX1A331MCS1GS
Manufacturer:
Nichicon
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ShinYuaUCX1A331MCS1GS.pdf
Description:
CAP ALUM 330UF 20% 10V SMD
Packaging:
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
Series:
UCX
ProductStatus:
Not For New Designs
Capacitance:
330 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
10 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
150mOhm @ 100kHz
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 135°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 135°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
250 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
500 mA @ 100 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
Size/Dimension:
0.394 Dia (10.00mm)
Height-Seated(Max):
0.425 (10.80mm)
SurfaceMountLandSize:
0.406 L x 0.406 W (10.30mm x 10.30mm)