Nichicon UCX1C331MCS1GS
UCX1C331MCS1GS
Part No.:
UCX1C331MCS1GS
Datasheet:
ShinYuaUCX1C331MCS1GS.pdf
Description:
CAP ALUM 330UF 20% 16V SMD
Capacitance:
330 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
16 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
150mOhm @ 100kHz
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 135°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 135°C
RippleCurrent@LowFrequency:
250 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
500 mA @ 100 kHz
Size/Dimension:
0.394 Dia (10.00mm)
Height-Seated(Max):
0.425 (10.80mm)
SurfaceMountLandSize:
0.406 L x 0.406 W (10.30mm x 10.30mm)