Nichicon UCY2E270MPD1TD
UCY2E270MPD1TD
Part No.:
UCY2E270MPD1TD
Manufacturer:
Nichicon
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ShinYuaUCY2E270MPD1TD.pdf
Description:
CAP ALUM 27UF 20% 250V RADIAL
Packaging:
Cut Tape (CT),Tape & Box (TB)
Series:
UCY
ProductStatus:
Active
Capacitance:
27 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
250 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
12000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
255 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
510 mA @ 100 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.197 (5.00mm)
Size/Dimension:
0.394 Dia (10.00mm)
Height-Seated(Max):
0.846 (21.50mm)