Nichicon UCYW6121MHD6
UCYW6121MHD6
Part No.:
UCYW6121MHD6
Datasheet:
ShinYuaUCYW6121MHD6.pdf
Description:
CAP ALUM 120UF 20% 420V RADIAL
Capacitance:
120 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
420 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
12000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
945 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
1.89 A @ 100 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.295 (7.50mm)
Size/Dimension:
0.709 Dia (18.00mm)
Height-Seated(Max):
1.870 (47.50mm)