Nichicon UCYW6180MPD
UCYW6180MPD
Part No.:
UCYW6180MPD
Datasheet:
ShinYuaUCYW6180MPD.pdf
Description:
CAP ALUM 18UF 20% 420V RADIAL
Capacitance:
18 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
420 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
12000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
215 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
430 mA @ 100 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.197 (5.00mm)
Size/Dimension:
0.394 Dia (10.00mm)
Height-Seated(Max):
1.299 (33.00mm)