Nichicon UCYW6680MHD
UCYW6680MHD
Part No.:
UCYW6680MHD
Datasheet:
ShinYuaUCYW6680MHD.pdf
Description:
CAP ALUM 68UF 20% 420V RADIAL
Packaging:
Bulk
Capacitance:
68 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
420 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
12000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
645 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
1.29 A @ 100 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.295 (7.50mm)
Size/Dimension:
0.630 Dia (16.00mm)
Height-Seated(Max):
1.299 (33.00mm)