Nichicon UCZ1H821MNS1MS
UCZ1H821MNS1MS
Part No.:
UCZ1H821MNS1MS
Manufacturer:
Nichicon
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ShinYuaUCZ1H821MNS1MS.pdf
Description:
CAP ALUM 820UF 20% 50V SMD
Packaging:
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
Series:
UCZ
ProductStatus:
Not For New Designs
Capacitance:
820 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
50 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
78mOhm @ 100kHz
Lifetime@Temp:
3500 Hrs @ 125°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 125°C
Polarization:
Polar
Ratings:
AEC-Q200
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
1.05 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
2.1 A @ 100 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
Size/Dimension:
0.709 Dia (18.00mm)
Height-Seated(Max):
0.689 (17.50mm)
SurfaceMountLandSize:
0.752 L x 0.752 W (19.10mm x 19.10mm)