Nichicon UCZ1K271MNS1MS
UCZ1K271MNS1MS
Part No.:
UCZ1K271MNS1MS
Datasheet:
ShinYuaUCZ1K271MNS1MS.pdf
Description:
CAP ALUM 270UF 20% 80V SMD
Capacitance:
270 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
80 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
190mOhm @ 100kHz
Lifetime@Temp:
3500 Hrs @ 125°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 125°C
RippleCurrent@LowFrequency:
500 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
1 A @ 100 kHz
Size/Dimension:
0.630 Dia (16.00mm)
Height-Seated(Max):
0.689 (17.50mm)
SurfaceMountLandSize:
0.673 L x 0.673 W (17.10mm x 17.10mm)