Nichicon UCZ1K331MNS1MS
UCZ1K331MNS1MS
Part No.:
UCZ1K331MNS1MS
Datasheet:
ShinYuaUCZ1K331MNS1MS.pdf
Description:
CAP ALUM 330UF 20% 80V SMD
Capacitance:
330 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
80 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
170mOhm @ 100kHz
Lifetime@Temp:
3500 Hrs @ 125°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 125°C
RippleCurrent@LowFrequency:
550 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
1.1 A @ 100 kHz
Size/Dimension:
0.709 Dia (18.00mm)
Height-Seated(Max):
0.689 (17.50mm)
SurfaceMountLandSize:
0.752 L x 0.752 W (19.10mm x 19.10mm)