Nichicon UCZ1V122MNS1MS
UCZ1V122MNS1MS
Part No.:
UCZ1V122MNS1MS
Datasheet:
ShinYuaUCZ1V122MNS1MS.pdf
Description:
CAP ALUM 1200UF 20% 35V SMD
Capacitance:
1200 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
35 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
45mOhm @ 100kHz
Lifetime@Temp:
3500 Hrs @ 125°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 125°C
RippleCurrent@LowFrequency:
1.3 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
2.6 A @ 100 kHz
Size/Dimension:
0.709 Dia (18.00mm)
Height-Seated(Max):
0.689 (17.50mm)
SurfaceMountLandSize:
0.752 L x 0.752 W (19.10mm x 19.10mm)