Mechatronics Fan Group UF12A12-BWHR
UF12A12-BWHR
Part No.:
UF12A12-BWHR
Manufacturer:
Mechatronics Fan Group
Category:
AC Fans
Package:
Datasheet:
ShinYuaUF12A12-BWHR.pdf
Description:
FAN AXIAL 120X38MM 115VAC
Packaging:
Bulk
Series:
UF12A
ProductStatus:
Active
Voltage-Rated:
115VAC
Size/Dimension:
Square - 120mm L x 120mm H
Width:
38.00mm
AirFlow:
106.0 CFM (2.97m³/min)
StaticPressure:
0.350 in H2O (87.2 Pa)
BearingType:
Ball
FanType:
Tubeaxial
Features:
Noise:
46.0dB(A)
Power(Watts):
12.00W
RPM:
3100 RPM
Termination:
2 Wire Leads
IngressProtection:
OperatingTemperature:
-40 ~ 158°F (-40 ~ 70°C)