Nichicon UFG1HR33MDM1TD
UFG1HR33MDM1TD
Part No.:
UFG1HR33MDM1TD
Manufacturer:
Nichicon
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ShinYuaUFG1HR33MDM1TD.pdf
Description:
CAP ALUM 0.33UF 20% 50V RADIAL
Packaging:
Cut Tape (CT),Tape & Box (TB)
Series:
UFG
ProductStatus:
Not For New Designs
Capacitance:
0.33 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
50 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
1000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
Audio
RippleCurrent@LowFrequency:
3.6 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
7.2 mA @ 10 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.098 (2.50mm)
Size/Dimension:
0.197 Dia (5.00mm)
Height-Seated(Max):
0.492 (12.50mm)