Nichicon UFG1HR47MDM
UFG1HR47MDM
Part No.:
UFG1HR47MDM
Manufacturer:
Nichicon
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ShinYuaUFG1HR47MDM.pdf
Description:
CAP ALUM 0.47UF 20% 50V RADIAL
Packaging:
Bulk
Series:
UFG
ProductStatus:
Obsolete
Capacitance:
0.47 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
50 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
1000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
Audio
RippleCurrent@LowFrequency:
5 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
10 mA @ 10 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.079 (2.00mm)
Size/Dimension:
0.197 Dia (5.00mm)
Height-Seated(Max):
0.492 (12.50mm)