Nichicon UFW1A332MHD1TO
UFW1A332MHD1TO
Part No.:
UFW1A332MHD1TO
Manufacturer:
Nichicon
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ShinYuaUFW1A332MHD1TO.pdf
Description:
CAP ALUM 3300UF 20% 10V RADIAL
Packaging:
Cut Tape (CT),Tape & Box (TB)
Series:
UFW
ProductStatus:
Not For New Designs
Capacitance:
3300 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
10 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
Audio
RippleCurrent@LowFrequency:
1.42 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
1.633 A @ 10 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.197 (5.00mm)
Size/Dimension:
0.492 Dia (12.50mm)
Height-Seated(Max):
0.866 (22.00mm)