Nichicon UFW1HR33MDD
UFW1HR33MDD
Part No.:
UFW1HR33MDD
Manufacturer:
Nichicon
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ShinYuaUFW1HR33MDD.pdf
Description:
CAP ALUM 0.33UF 20% 50V RADIAL
Packaging:
Bulk
Series:
UFW
ProductStatus:
Obsolete
Capacitance:
0.33 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
50 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
Audio
RippleCurrent@LowFrequency:
3.5 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
7 mA @ 10 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.079 (2.00mm)
Size/Dimension:
0.197 Dia (5.00mm)
Height-Seated(Max):
0.433 (11.00mm)