Nichicon UFW1HR47MDD
UFW1HR47MDD
Part No.:
UFW1HR47MDD
Datasheet:
ShinYuaUFW1HR47MDD.pdf
Description:
CAP ALUM 0.47UF 20% 50V RADIAL
Packaging:
Bulk
ProductStatus:
Obsolete
Capacitance:
0.47 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
50 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
5 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
10 mA @ 10 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.079 (2.00mm)
Size/Dimension:
0.197 Dia (5.00mm)
Height-Seated(Max):
0.433 (11.00mm)
SurfaceMountLandSize:
MountingType:
Through Hole
Datasheet:
ShinYuaUFW1HR47MDD.pdf
1. How to order UFW1HR47MDD on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the UFW1HR47MDD price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of UFW1HR47MDD?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of UFW1HR47MDD.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image UFW1HR47MDD1TD UFW1H2R2MDD1TD UFW1H220MDD1TD UFW1H4R7MDD1TD UFW1E470MDD1TD
Part Number UFW1HR47MDD1TD UFW1H2R2MDD1TD UFW1H220MDD1TD UFW1H4R7MDD1TD UFW1E470MDD1TD
Manufacturer Nichicon Nichicon Nichicon Nichicon Nichicon
Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
Series UFW UFW UFW UFW UFW
ProductStatus Obsolete Obsolete Obsolete Obsolete Obsolete
Capacitance 0.47 µF 0.47 µF 0.47 µF 0.47 µF 0.47 µF
Tolerance ±20% ±20% ±20% ±20% ±20%
Voltage-Rated 50 V 50 V 50 V 50 V 50 V
Lifetime@Temp 2000 Hrs @ 85°C 2000 Hrs @ 85°C 2000 Hrs @ 85°C 2000 Hrs @ 85°C 2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C
Polarization Polar Polar Polar Polar Polar
Ratings - - - - -
Applications Audio Audio Audio Audio Audio
RippleCurrent@LowFrequency 5 mA @ 120 Hz 5 mA @ 120 Hz 5 mA @ 120 Hz 5 mA @ 120 Hz 5 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency 10 mA @ 10 kHz 10 mA @ 10 kHz 10 mA @ 10 kHz 10 mA @ 10 kHz 10 mA @ 10 kHz
Impedance - - - - -
LeadSpacing 0.079 (2.00mm) 0.079 (2.00mm) 0.079 (2.00mm) 0.079 (2.00mm) 0.079 (2.00mm)
Size/Dimension 0.197 Dia (5.00mm) 0.197 Dia (5.00mm) 0.197 Dia (5.00mm) 0.197 Dia (5.00mm) 0.197 Dia (5.00mm)
Height-Seated(Max) 0.433 (11.00mm) 0.433 (11.00mm) 0.433 (11.00mm) 0.433 (11.00mm) 0.433 (11.00mm)