Nichicon UFW2A100MED1TD
UFW2A100MED1TD
Part No.:
UFW2A100MED1TD
Datasheet:
ShinYuaUFW2A100MED1TD.pdf
Description:
CAP ALUM 10UF 20% 100V RADIAL
Packaging:
Cut Tape (CT),Tape & Box (TB)
ProductStatus:
Not For New Designs
Capacitance:
10 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
100 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
75 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
150 mA @ 10 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.098 (2.50mm)
Size/Dimension:
0.248 Dia (6.30mm)
Height-Seated(Max):
0.492 (12.50mm)